У доповнення до листа від 11.04.2000 р. №06-10/240 щодо правомірності віднесення до складу валових витрат платника податку-орендаря вартості оплачених орендодавцю комунальних послуг, пов’язаних із утриманням орендованих приміщень, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності роз’яснює таке.
Розмір орендної плати й умови, за якими нежитлові приміщення надаються в оренду, регулюються договором оренди між орендодавцем і орендарем.
Згідно з договором оренди орендодавець має право доручити орендарю оплачувати вартість комунальних послуг, пов’язаних з утриманням орендованого майна, безпосередньо комунальним або житлово-комунальним підприємствам. Крім того, згідно з умовами договору оренди, витрати по сплаті комунальних платежів може взяти на себе орендодавець з подальшим відшкодуванням вказаних витрат орендарем.
В залежності від інших прибутків, громадянин повинен сплатити податки додатково і певна сума з бюджету буде йому повернута.
Незалежно від того, оплачуються комунальні послуги орендарем безпосередньо комунальним службам або компенсуються орендодавцю, а також від того, чи сплатив орендодавець ці платежі комунальним службам, такі витрати (за умови використання приміщення для здійснення господарської діяльності орендаря) включаються до складу валових витрат платника податку орендаря згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", оскільки зобов’язання орендаря, відповідно до договору оренди, вважаються виконаними.
При цьому для включення до складу валових витрат орендаря витрат, пов’язаних з оплатою комунальних послуг орендодавцю, не потрібно укладання додаткових прямих договорів з продавцями таких послуг, а також надання додаткових документів, які підтверджували б факт перерахування орендодавцем грошових коштів комунальним службам. У цьому випадку орендар, згідно з договором оренди, фактично відшкодовує орендодавцю вартість спожитих комунальних послуг.
У орендодавця вилучені від орендарів грошові кошти у вигляді компенсації вартості комунальних послуг повинні бути включені до складу його валових прибутків відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 вишеназваного Закону України. При цьму до складу валових витрат орендодавця витрати, пов’язані з оплатою комунальних послуг, повинні бути віднесені при розрахунках з відповідними підприємствами житлово-комунального господарства.
Одночасно повідомляється, що норми Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" є нормами прямої дії, крім випадків, прямо визначених цих Законом. Тому відображення орендарем в податковому обліку вартості оплачених (нарахованих) комунальних послуг самостійно комунальним службам або шляхом відшкодування витрат орендодавцю здійснюється незалежно від будь-яких відомчих інструкцій, правил, рекомендацій тощо.
© Перший заступник голови С.Терьохін. (29.07.2000)