Сталін помер, Хрущов приніс відлигу, «жити стало веселіше». Сподіваючись на краще, генерація українських інтелігентів починає активно виборювати право на існування своєї культури.
Характерними для 60-их років ХХ століття були бунтівні настрої, радикальні зміни світогляду, позбавлення від упереджень та застарілих канонів. На заході молодь ратувала за сексуальну революцію, жінки перетворювалися на феміністок, космонавти висаджувалися на Місяць, наука стрімко йшла вперед і всі як один вчилися танцювати твіст.
У СРСР, а зокрема на території сучасної України, явище мало свою специфіку: радянські інтелектуали були захоплені ідеєю відродити українську мову та культуру, відтіснити русифікацію та зберегти свою національну ідентичність.
Молода інтелігенція, що обстоювала культурне відродження, отримала узагальнену назву – «шістдесятники». Так звана субкультура включала письменників, перекладачів, художників, скульпторів, музикантів тощо, найбільш знаними з яких є Ліна Костенко, Іван Драч, Борис Олійник, Микола Вінграновський, Василь Симоненко, Євген Гуцало, Матвій Шестопал, В’ячеслав Чорновіл, Борис Рогоза, Сергій Параджанов, Лесь Танюк.
Надихаючись ідеями гуманізму (людина – найвища цінність, культ розуму, вільний вияв своїх ідей, право на щасливе життя), переносили свої знання та уявлення про «добре» та «погано» на український ґрунт і в своїх творах виступали проти пануючого тоталітарного режиму, боролися за загальнолюдські і національні ідеали, відстоювали патріотизм та демократизм... Організовували неформальні літературні читання, вечори творчості, виставки та покази, активно розвивався феномен самвидаву – підпільна діяльність, видання продуктів творчості, неконтрольованої цензурою.
Немає сумніву, що Рух опору становив загрозу тоталітарній ідеології влади, тому діячів 60-их переслідували, арештовували, забороняли публікуватися.
Музей шістдесятництва у Києві відкрили нещодавно – у серпні 2012 року. Знаходиться він на вулиці Олеся Гончара, 33. Експозиція розміщена в трьох кімнатах і нараховує приблизно 20 тисяч експонатів до яких ходять: рукописи, картини, фотографії, листи та особисті речі діячів 60-их. Метою створення музею є ознайомлення з діяльністю генерації шістдесятників, показ значення цього періоду в історії України.
© Дарія Білоконь
АН Терен Плюс - оренда елітної нерухомості в центрі Києва, подобова оренда в центрі Києва. Оренда квартир, оренда офісів. Оренда будинків. Управління нерухомістю. Реєстрація орендарів. Релокаційні послуги.
Серпень, 2013