Довгострокова оренда
Додати для порівняння
Швидкий зв'язок
×

Показувати ціну в UAH

Статті про нерухомість
21.03.2003

Ціна житла - індикатор кризи

Російські аналітики заявляють, що нестримне зростання цін на житло, яке спостерігається нині в Росії (як і в Україні) - провісник фінансової кризи.

Такий висновок експерти роблять на підставі «австрійської» теорії циклів. Згідно з цією теорією, при підйомі економіки зростає попит на всі види товарів, насамперед на дорогі товари (в тому числі на нерухомість), і це веде до інфляції, яка, по суті, просто відновлює порушену рівновагу - житла ще немає, а попит вже є.

"Усім дефолтам, які траплялися в зарубіжних країнах, в тому числі в Бразилії, Аргентині та Японії, передував різкий стрибок цін на ринку нерухомості", - заявив RBC daily економіст Костянтин Мерцалов. З ним погоджується незалежний експерт Віталій Сєвєров. "Наприкінці 1997 року - час світової фінансової кризи - ціни на квартири в Росії зросли в середньому на 20%, але це не спричинило зниження операцій з продажу житла - навпаки, чекаючи девальвації рубля, громадяни почали скуповувати його ще активніше, - прокоментував він RBC daily. - Однак після того, як стався крах, ціни на квартири різко впали".

Ситуація посилюється тим, що російська влада намагається вирішити цю проблему, стимулюючи споживання через кредитування. Домагаючись зниження ставок іпотечних кредитів, вони роблять житло доступнішим сьогодні, але тим самим збільшують ризики спаду на ринку в майбутньому. "Звичайно, зростання цін на житло свідчить про майбутню фінансову кризу", - погоджується голова ради директорів Східної фінансової компанії Андрій Годзинський. "Мабуть, це розуміють навіть чиновники, - заявив він RBC daily. - Не даремно ж вони кинулися випрошувати кошти на розвиток кредитів під іпотеку в іноземців. "Подачки" зарубіжних компаній тільки відсунуть на певний час фінансову кризу, але не відвернуть її".

Справа в тому, що інвестиції дозволять росіянам ще трохи пожити в борг, а ось коштів на погашення іпотеки їм уже забракне. Зазвичай, якщо є можливість отримати дешевий кредит, "громадяни купують житло в кредит з розрахунку на те, що на час дії договору позики вони матимуть постійний добрий рівень прибутків, - пояснює Костянтин Мерцалов. - Але при погіршенні економічної ситуації в країні їхній заробіток падає, отже, вони вже не можуть погасити свою заборгованість. Тож замість грошей банки отримують квартири, продати які за прийнятні ціни їм не вдається. Ціни на житло різко падають, відтак, учасники ринку нерухомості, включно з кредиторами, інвесторами, ріелторами та забудовниками, а також самі покупці, зазнають збитків".

Ситуація вже схожа на передкризову: за підсумками цього року зростання російського ВВП планується на рівні 4,5-5% (включно з будівельним комплексом), тоді як ціни на московське житло тільки за минулі півроку, за даними проекту "Індикатори ринку нерухомості", зросли на 13,6%. Восени очікується новий сплеск - 13-15%. Таким чином, за рік вартість житла зросте на 20-30%, тобто обжене економіку Росії більш ніж у чотири рази.

За матеріалами газети "Контракти" №35/2003 (08.09.2003)

Нещодавні статті

Teren Plus 1996-2024

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policyand Terms of Service apply.

×

Швидкий зв'язок

Додатково

×

Дякую!
Ваша заявка відправлена.

Сталася помилка під час створення заявки